تبلیغات
درمان اعتیاد و گروه درمانی لژیون مسعود غفاری - نقش آموزش و خدمت در رهایی و تجربه

بیایید این آتش ویرانگر را مهار کنیم!

نقش آموزش و خدمت در رهایی و تجربه

نویسنده :بابک .
تاریخ:دوشنبه 13 دی 1395-03:27 ق.ظ

بنام قدرت مطلق

http://old.jamnews.ir/Images/News/Smal_Pic/29-3-1391/IMAGE634757351607646898.jpeg

 

بعضی از سی دی های جدید از اهمیت زیادی برخورداراست و مطالبی که در آن‌ها بحث می‌شود برای تمام شعب اجباری است و باید همه از آن‌ها استفاده کنند. ما اعتماد می‌کنیم ولی باید نظارت هم جدی صورت گیرد. چون انسان جاری است و شاید زمانی در جهنم باشد و از جهنم خارج و به بهشت برود و بر عکس. باید انسان هوشیار باشد و خواب نباشد.

بحث امروز ما نقش آموزش و خدمت در رهایی ما از مواد مخدر است.

آموزش نقش بسیار مهم و کلیدی در درمان ما دارد. اما در بعضی فرهنگ‌ها بعضی مطالب جا می‌افتد که باید روی مفاهیم آن‌ها دقت بیشتری کرد. در فرهنگ ما به موضوعاتی هم چون آب درمانی،زالو درمانی،یوگا و موسیقی درمانی و گروه درمانی وجود دارد.

البته اگر منظور این باشد که گروه خودش درمان کننده است اصلاً این‌طور نیست. شما یک تیم فوتبال را در نظر بگیرید.در این کار گروهی بازیکنان تحت آموزش قرار می‌گیرند و در این آموزش‌ها از افرادی همچون مربی، کمک‌مربی، برنامه‌ریز،کاپیتان و .... استفاده می‌شود و وظایف هر بازیکن در زمین فوتبال مشخص است.  اینکه عده‌ای دور هم جمع شوند تیم تربیت نمی‌شود و برای این کار نیاز به مربی و متون آموزش می‌باشد.


برای درمان اعتیاد هم اگر عده‌ای دور هم جمع شوند، درمان صورت نمی‌گیرد. ممکن است در چنین گروه‌هایی فساد و دزدی  آموزش داده شود یا به کارهای دیگری مشغول شوند. اما بدون آموزش و متون و دور هم جمع شدن و از تجربه حرف زدن که درمان صورت نمی‌گیرد و تنها شاید از تجربیات یکدیگر برای نحوه مصرف و نحوه‌ی تزریق کردن و رگ  پیدا کردن و.... استفاده کنند! در نتیجه گروه به صرف اینکه گروه است در آن درمانی اتفاق نمی‌افتد و تنها با آموزش و استفاده از متون و سی دی و جلسات عمومی و لژیون و .... آموزش اتفاق می‌افتد.

در لژیون هم شاید یک نفر چیزی بپراند و با آن حرف شاید خیلی‌ها منحرف شوند و به فساد دعوت شوند.  او می‌خواهد عکس‌العمل راهنما و دیگران را ببیند و اگر مثلاً راهنما لبخندی زد آن صحبت را تأیید می‌کند و این شاید برداشت دیگران باشد. پس راهنما باید نظم و کنترل را در لژیون اجرا کند که بسیار مهم است. پس آموزش حساب و کتابی دارد که باید مسائل مربوط به آن رعایت شود تا به نتیجه برسد.

 آموزش چیست؟

 متون آموزش چیست؟

 توسط چه کسی اجرا می‌شود؟

 برای چه کسانی اجرا می‌شود ؟

پس مهم است بدانیم چه چیزی را می‌خواهیم آموزش دهیم و توسط چه کسی این امر مهم اجرا می‌شود و به چه کسانی می‌خواهیم آموزش دهیم و این موضوعات باهم فرق می‌کنند.

ما مطلبی داریم که اگر انسان از گفتارها و نوشتارها جلوتر نباشد به صحت و سقم آن‌ها پی نخواهد برد. کسی می‌تواند آموزش دهد که به آن‌ها آگاهی و تسلط کافی داشته باشد. تا غلط و صحیح بودن مطالب را درک کند و بفهمد. مثلاً اگر من گفتم 54 رگ کرنری در قلب است،اگر شما بلد نباشید می‌گویید درست است. اما اگر بلد باشید و جلوتر از مطالب باشید میگویید درست نیست و مطلب دیگری که امروز تبدیل به یک چماق شده این است که تا یکی می‌خواهد حرفی بزند میگویند: علمی صحبت کنید . ببینید ما یک مطلب علمی داریم و یک مطالبی در کتاب‌ها داریم. ممکن است مطلبی در کتاب باشد و تمام دانشمندان آن مطلب را قبول داشته باشند ولی آن مطلب علمی نباشد. قبل از گالیله تمام دانشمندان می‌گفتند زمین مرکز عالم است. ولی همه غلط می‌گفتند و یک نفر درست می‌گفت.

علم به طور کلی یعنی: آگاهی و اطلاع و دانستن

من از امین سؤال کردم از نظر شما علم چیست؟ ایشان گفتند: «علم توصیف قوانین تغییر و تبدیل و ترخیص که به راستی و درستی دلالت دارند و حقیقتی را بیان می‌کنند» . مثال: تبدیل شیر به ماست یک علم است

در درمان اعتیاد هم باید قوانینی باشد که بر راستی دلالت کند و بتوان از بیماری اعتیاد به رهایی برسیم، و این یک علم است. پس اگر ما نتوانیم فرد معتادی را درمان کنیم و به رهایی برسانیم این علم درمان اعتیاد نیست. پس اینکه چه چیزی و چه متونی را آموزش می‌دهیم بسیار بااهمیت و مهم است.  باید قوانین آن را بدانیم.  ما باید در لژیون بتوانیم افرادی که  بهم ریخته هستند را به انسان‌های سالم و صالح تبدیل کنیم، البته باقدرت خودشان و این یک علم است و بدون آموزش ما هیچ پیشرفتی نخواهیم داشت.

انسان‌ها حریص و خودخواه و زیانکار هستند و با آموزش است که فردی می‌فهمد بدی و ظلم بد است و اگر فهمید انجام نمی‌دهد. پس تمام مشکلات ما از جهل و ناآگاهی ماست که فقط با آموزش صحیح به رهایی می‌رسیم.

توسط چه کسی؟ چه کسی می‌خواهد آموزش بدهد؟ کسی که هر چه می‌داند انجام دهد .

من هر چه به شما می‌گویم اول خودم آن‌ها را انجام می‌دهم. مثلاً خودم قبلاً سیگار می‌کشیدم و 2 سال است که سیگار نمی‌کشم و حالا می‌گویم که هرکس می‌خواهد راهنما باشد 18 ماه فرصت دارد که سیگارش را کنار بگذارد. اگر خودم سیگار بکشم نمی‌توانستم به شما بگویم که شما این کار را انجام ندهید. ولی میدانم که برای سلامتی شما مضر هست. من شما را دوست دارم و نمی‌توانم مریضی شما را بر اثر استفاده از دخانیات ببینم. مانند خودم که سیگار باعث بستری شدن و مشکلات قلب من شد.  ضرب‌المثلی است که می‌گوید مرغی که انجیر  می‌خورد نوکش کج است. پس هر کس می‌خواهد آموزش دهد باید آگاهی و قدرت انجام این مهم داشته باشد و به‌روز باشد.

اما آموزش برای چه کسانی؟ بعضی‌ها آموزش پذیر نیستند، مثل حشرات.ولی بعضی از حیوانات مثل اسب و شیر را می‌توان آموزش داد. و در لژیون هم شاید افرادی باشند که آموزش پذیر نیستند.

نقش آموزش بله یا خیر است. یعنی اگر آموزش ببینیم به درمان می‌رسیم و اگر آموزش نبینیم به رهایی نمی‌رسیم. به دلیل اینکه آموزش روی تفکر و اندیشه ما تأثیر می‌گذارد. چون که آموزش می‌بینیم در نتیجه، مصرف شربت اپیوم برای ما زیانی ندارد و به درستی از آن استفاده می‌کنیم.

علم باید حتماً حقیقتی را بیان کند و در آن تغییر و تبدیل باشد. ستون اصلی ما آموزش است و فقط در کنگره لژیون وجود دارد که مکمل آموزش است. باید در لژیون از منابع استفاده شود. مسئله بعدی خدمت است. اصلاً خدمت چیست؟ در درمان اعتیاد ما باید اضلاع مثلث درمان را همزمان پیش ببریم. اگر روی جسم و روان کارکنیم و جهان‌بینی کار نکنیم، به رهایی نمی‌رسیم.

هیچ کس اعتماد ندارد که اعتیاد درمان دارد. چون علم آن را ندارند.افرادی هستند خارج از کنگره که 10 سال پاک هستند ولی وقتی مصرف مواد را می‌بینند پاهایشان می‌لرزد و میگویند: ما وسوسه داریم و حالشان خراب است.

خدمت چیست؟ توسط چه کسی؟ و برای چه کسی؟

در کنگره ما بیش از 1000 نفر خدمت گذار داریم که در بخشهای مرزبانی و راهنما و OT و .... فعال هستند. هر کدام یک نوع خدمت انجام میدهند. خدمتها با هم متفاوت هستند. هیچ کس برای خدمتی که در کنگره 60 انجام میدهد یک ریال پول دریافت نمی کند. ما که عضو کنگره هستیم اگر خدمت نکنیم بدرد چی می‌خوریم؟! اگر فقط بیاییم و برویم و چای نوش جان کنیم که بدرد نمی‌خورد. باید در متن کنگره باشیم و خدمت کنیم. در خارج از کنگره اگر میلیون‌ها تومان خرج کنیم به رهایی نمی‌توانیم برسیم.  اگر کسی در متن کنگره خدمت نکند رهایی او هم پایدار نخواهد بود.زیرا فکر او از بیکاری به سمت‌های دیگر می‌رود. ولی اگر تلاش کنیم تا خدمتی برای سلامتی خود کنیم و در کنگره بازپرداخت بدهی خود را با طی مراحل خدمت به دست آوریم، همیشه با آرامش و با انرژی خواهیم بود.

در آخر اگر خواستید بفهمید که تغییری در شما رخ داده یا نه،اگر در کنگره و پارک ته سیگاری و یا لیوان استفاده‌شده‌ای را روی زمین دیدید و ناراحت شدید و رفتید جلوتر و برگشتید و آن را برداشتید و  در سطل زباله انداختید به خود امیدوار شوید. از اینکه نسبت به آن بی‌تفاوت نبوده‌اید.  وقتی دیگران می‌بینند که شما خدمت می‌کنید از شما خوششان می‌آید و از شما انرژی می‌گیرند و خود شما هم همیشه سر حال هستید.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
viagra femminile quanto costa
شنبه 18 خرداد 1398 12:13 ق.ظ

I think everything posted made a great deal of sense. But, think about this, suppose you were to write a awesome title? I mean, I don't want to tell you how to run your blog, but suppose you added something that grabbed people's attention? I mean %BLOG_TITLE% is kinda vanilla. You should look at Yahoo's home page and watch how they create news titles to grab viewers interested. You might add a related video or a pic or two to get readers interested about what you've written. In my opinion, it could bring your blog a little livelier.
علی باقری
پنجشنبه 16 دی 1395 01:27 ب.ظ
خسته نباشی بابک عزیز
علی رضا هدایت
پنجشنبه 16 دی 1395 11:40 ق.ظ
بابك خدا قوت
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo
19
19