تبلیغات
درمان اعتیاد و گروه درمانی لژیون مسعود غفاری - متن کامل سی دی رادیو- بخش اول

بیایید این آتش ویرانگر را مهار کنیم!

متن کامل سی دی رادیو- بخش اول

نویسنده :بابک .
تاریخ:چهارشنبه 7 تیر 1396-04:42 ب.ظمجری؛ ورزش می‌تواند یكی از برنامه‌های مؤثر در حوزه تندرستی باشد ورزش بهترین فرصت برای دوری از انحرافات اجتماعی است بنابراین جوانان می‌توانند با گرایش به ورزش از بسیاری از آسیب‌ها دور بمانند و چون دوران جوانی، دوران چابكی، سرزندگی و دوران آرزوهاست ورزش می‌تواند جوانان را از انحرافات اجتماعی و اخلاقی دور بسازد. برنامه‌ریزی برای ورزش شادی و نشاط جوانان را در پی دارد.

روی خط تلفن جناب آقای مهندس دژاكام هستند كه مبدع و مبتكر كنگره ٦٠ در ایران بودند و هم چنان در این حوزه فعالیت می‌کنند در جمعیت احیای انسانی كنگره ٦٠. آقای دژاكام سلام عرض می‌کنم و ممنونم كه روی خط تلفن با ما همراه هستید.

مهندس: سلام آقای شریفی امید دارم حال شما و همه شنوندگان عزیز خوب باشد و این افتخار ماست.

مجری: من همیشه در موردی گفتم كه خیلی شجاعت می‌خواهد كه این‌همه روشن و شفاف بتوانیم در مورد یك موضوع صحبت كنیم، شما تمام گذشته خودتان را در یك فضای شیشه‌ای گذاشتید به تماشای مردم و هیچ ابایی نداشتید از این مسئله و این خودش اتفاق خیلی بزرگی بود. حسین دژاكام متولد ٢٥آبان ماه ١٣٢٨است، اهل كرمان، سال ١٣٥٦از دانشگاه علم و صنعت ایران در رشته مهندسی الكتروتکنیك فارغ‌التحصیل شد، یكی از محققان در مورد چشم‌های الكترونیك هستند، از اوضاع مالی خوبی كه در روزگار گذشته داشتید صحبت كردید اگر ممكن است برگردیم به ٤٠سال پیش.

مهندس: سال٥6 من فارغ‌التحصیل شدم، از سال ٤٨ كه دانشجو بودم در شرکت‌های مختلف كار می‌کردم و در رشته كاریم فرد موفقی بودم تا انقلاب و بعد از انقلاب به كارم ادامه دادم تا توانستم چشم‌های الكترونیكی را درست كنم كه حفاظت می‌کرد از جان كارگرها و روی ماشین‌آلات و پرس‌های صنعت نصب می‌شد. در اواخر آن ذره‌ذره وارد فضای اعتیاد شدم.

مجری: ممكن است در مورد این ذره‌ذره وارد فضای اعتیاد شدن را توضیح دهید.

مهندس: هیچ‌کس ١مرتبه از صبح بلند نمی‌شود بگوید من ازامروز می‌خواهم مصرف‌کننده مواد مخدر بشوم، هیچ‌کس این باور را ندارد وهیچ‌کس دست به مواد مخدر نمی‌زند. همیشه در ابتدا انسان می‌گوید من تفریحی مصرف می‌کنم، من با بقیه فرق دارم، من تحصیل‌کرده و ورزشكار هستم، امكان ندارد من مصرف‌کننده بشوم و این نقطه ورودی انسان به مرحله اعتیاد می‌باشد و بسیار مطمئن است كه معتاد نمی‌شود و این مرحله را مرحله نامزدی اعتیاد می‌گویند، نامزدی‌های معمولی ممكن است به هم بخورد ولی نامزدی اعتیاد امكان ندارد به هم بخورد، من هم از این قضیه مستثنی نبودم و فكر می‌کردم بر همه‌چیز مسلط هستم ولی شوخی، شوخی وارد مواد مخدر شدم و مصرف اصلی من تریاك و كم الكل و حشیش هم مصرف می کردم.

مجری: این اتفاق افتاد و شما گرفتار شدید و گرفتاری آسان هم نبود؟

مهندس: در ابتدا كه مرحله نامزدی است، مثل نامزدی ازدواج كه مرحله‌ای بانشاط و شادی است، نامزدی اعتیاد هم در ابتدا همین‌طور است تا اینكه مواد مخدر کم‌کم جایگزین مخدرهای درونی بدن می‌شود. در ابتدا مواد مخدر بیرونی می‌آید به مواد مخدر درونی بدن اضافه می‌شود و انسان خیلی سرخوش و باانرژی می‌شود و به‌مرورزمان هر چه ما بیشتراز مواد مخدر استفاده می‌کنیم، مواد مخدر درونی ما ذره‌ذره از كار می‌افتد و به مرحله‌ای می‌رسیم كه مواد مخدر درونی بدن به نزدیك صفرمی رسد وما ناگزیر هستیم كه برای خواب، مسائل خانوادگی، راه رفتن، غذا خوردن، حركت كردن و همه‌چیز از مواد مخدر بیرون استفاده كنیم به‌جای مواد مخدر درونی‌مان. البته این موضوع را كمتر كسی می‌داند كه در حقیقت جایگزینی انجام می‌شود. اعتیاد یعنی جایگزینی مواد مخدر بیرون به‌جای مواد مخدر درون وقتی این اتفاق بیفتد انسان دیگر معتاد می‌شود و بقول بزرگان: اعتیاد اگر فیل باشی عاجت را می‌شکند اگر دیو باشی شاخت را می‌شکند.

مجری: آقای دژاكام كار چشم الكترونیك به كجا كشید؟

مهندس: این‌ها همه ذره‌ذره رو به تحلیل رفت، نه اینكه بگویم پولی را كه انسان درمی‌آورد صرف مواد مخدر می‌کند، پول مصرف مواد مخدر مهم است ولی نه خیلی. وقتی انسان مصرف می‌کند، وقتی مردم بیدارند انسان خوابیده، وقتی همه خوابند انسان بیدار است، همه دارند یک‌چیزی را می‌فروشند، انسان آن را می‌خرد، همه می‌خرند او می‌فروشد، همیشه معكوس عمل می‌کند. بنابراین تفكر و تعقل كاملی پشت‌کار نیست. انسان در تعادل روحی و روانی كاملی قرار ندارد و با تصمیمات غلطی كه می‌گیرد و سرکار نمی‌تواند حاضر بشود هر چه سرمایه دارد ممكن است از دست بدهد و برای من هم یکی‌یکی از دست رفت و رسید به صفر و زیر صفر هم رفت.

مجری: خانواده شما خانواده قابل ‌توجهی بودند، پدر شما ورزشكار و کشتی‌گیر بودند، دوچرخه‌سوار زبردستی بودند، دومیدانی كار می‌کردند و اصالتاً هم بیرجندی بودند، حالا در یك چنین خانواده‌ای و شرایطی، چه اتفاقی برای حسین دژاكام می‌افتد كه به سمت اعتیاد كشیده می‌شود؟

مهندس: من در زمان دانشجویی در یک‌خانه دانشجویی در تهران زندگی می‌کردم، در آن زمان بچه‌ها مصرف می‌کردند و من آن‌ها را مسخره می‌کردم، چند سال گذشت من گفتم ببینم این چیزی كه این‌ها مصرف می‌کنند، چه اثری دارد. همین باعث شد كه به سمتش كشیده شوم. اعتیاد همه را به یک‌چشم نگاه می‌کند، به خانواده، تحصیلات یا اینكه ورزشكاری یا قهرمان ملی هستی یا تحصیل‌کرده هستی، اعتیاد نگاه نمی‌کند. بسیاری از خانواده‌ها هستند كه شاید ٧ نسل آن‌ها هم سیگار نمی‌کشند ولی فرزندانشان معتاد شدند، هیچ‌کس مستثنی نیست، پس دژاكام هم مستثنی نبود و مصرف كننده شد بااینکه هم تحصیل‌کرده بود و هم ورزشكار

مجری: این مصرف‌کنندگی شرایط آزاردهنده‌ای را هم به‌تبع به وجود می‌آورد؟

مهندس: بله قطعاً و همین مسئله باعث شد تا من چند بار بازداشت بشوم، اول اندام و هیكل کم‌کم تكیده می‌شود و از دور داد می‌زند و انسان تابلو هست كه مصرف می‌کند، متأسفانه اعتیاد هم طوری است كه آخرین كسی كه اعتیاد دارد، خودتو هستی همیشه خیال می‌کند كه كسی خبر ندارد كه تو معتادی، درصورتی‌که همه می‌دانند فقط خودت هستی كه خبر نداری كه بالاخره خودت هم متوجه می‌شوی.

مجری: این اتفاق، اتفاقی هست كه خیلی مبارك و میمون نیست و اینكه بگوییم بی‌خیالش بشویم، این ماجرا تمام بشود.

مهندس: تمام كسانی كه مصرف‌کننده و معتاد هستند، ٩٩درصدشان كه اعتیاد پیدا كردند با تمام وجودشان می‌خواهند كه از دنیای اعتیاد خارج بشوند، یعنی این‌طوری ست كه هر كس بخواهد برای لذت‌جویی مواد مخدر مصرف كند، گفتم این مسئله فیزیولوژیكی است، مواد مخدر بیرونی جایگزین مواد مخدر درونی می‌شود، من هم به همین شكل و همین‌طور،١٢سال بود كه می‌خواستم از دنیای اعتیاد خارج بشوم ولی نمی‌توانستم یعنی ١٢سال با تمام توان و فكرم چندین بار دست به ترك اعتیاد و قطع مواد مصرف می کردم، حتی پشت دستم را چندین بار با آتش سوزاندم كه مواد مخدر مصرف نكنم ولی بازکشیده شدم.

 من راه‌هایی را كه در مورد درمان اعتیاد درسطح جهانی، مورداستفاده قرار می‌گیرد، آن‌ها را به چالش كشیدم و به اعتقاد من آن‌ها کارساز نیستند و نتیجه خوبی نداده، بنابراین هر معتادی را كه شما نگاه كنید،١٢-١٣بار ترك اعتیاد را انجام داده است، فكر نمی‌کنم كسی معتاد باشد و دوست داشته باشد به اعتیادش ادامه دهد، همه از اعتیاد می‌خواهند بیرون بیایند، راه را پیدا نمی‌کنند، اگر راه مشخص بشود و نشانشان بدهند قضیه خیلی فرق می‌کند.

مجری: این راه‌حل را چطوری پیدا كردید؟

مهندس: پیدا كردن راه خیلی جالب بود، من قصد پیدا كردن راه را نداشتم، وقتی‌که می‌خواهم راجع این قضیه صحبت كنم گاهی اوقات نمی‌توانم (گریه و بغض مهندس) صحبت كنم.

مجری: عذرخواهی می‌کند شمارا هم برآشفته كردیم.

مهندس: ماه رمضان بود، خوب برای یك مصرف‌کننده، اعتیاد مثل غول است و ماه رمضان هم مثل بسم‌الله. انسان نمی‌تواند روزه بگیرد به خاطر مصرفی كه دارد و سیگاری كه می‌کشد. من هم همین‌طور ولی تصمیم گرفتم كه این كار را بكنم و روزه‌ام را بگیرم و موادم را هم مصرف كنم. از بعضی از علما هم شنیده بودم كه یك مصرف‌کننده تریاك در حد مكفی می تواند از تریاك استفاده كند و روزه هم بگیرد، من هم این قضیه را گرفتم، تقریبا ١٠روز مانده بود كه ماه رمضان تمام بشود.

مجری: این قضیه مال چه سالی است؟

مهندس: مال سال، ٧٥ منم این ده روز آخر را شروع كردم به روزه گرفتن و موادم را هم مصرف كردم، تریاك به‌صورت خوراكی، طبیعتاً یكی سحر می‌خوردم، یكی هم افطار مصرف می‌کردم، درمواقع معمولی ٧-٨-١٠بار در طول روز مصرف می‌کردم، آمدم ١٠صبح یك مقدار تریاك خوردم و ٣بعدازظهر هم همین‌طور. آن زمان افطار ساعت ٥:٣٠-٦بود چون پاییز بود دوباره در طی روز مصرف می‌کردم تریاك را به‌صورت خوراكی و می‌گفتم خداوند ان شاالله قبول كند این ١٠روز گذشت پس از ١٠روز مصرف مواد من منظم شد من تا آن زمان مشخص نبود كه چقدر می‌توانم مصرف كنم ٦-٧-١٠بار مصرف می‌کردم ولی ماه مبارك رمضان به من آموخت كه تو مصرف‌کننده هستی چقدر باید مصرف كنی؟ چه ساعتی باید مصرف كنی آن نظم را به من آموخت انگار كه بیمارم و مریض هستم و باید دارو مصرف كنم در یك ساعت مشخص و به مقدار مشخص این مسئله باعث كشف روش Dst شد كه همان جوری كه ذره‌ذره مواد مخدر بالا رفته و سیستم x یا سیستم عصبی ازکارافتاده و مختل شده حالا باید معكوس بشود من شروع كردم به مصرف ٥وعده مواد در روز بعد از ٥٣روز گفتم اگر ٤وعده بشود آیا طوری می‌شود ٤وعده كردم و یک‌پنجم مواد كم شد و هیچ اتفاقی نیفتاد و به همین ترتیب ٢هفته یا ٣هفته مواد را ٢٠درصدش را كاهش می‌دادم تا رسید به صفر پس از ١١ماه خوشبختانه وقتی‌که رسید به صفر هیچ‌کدام از مشكلاتی را كه تمام معتادین جهان كه ترك اعتیاد داشته‌اند را نداشتم نه خوابم به‌هم‌ریخته بود، نه بیرون‌روی پیداکرده بودم، نه استخوان‌درد داشتم نه سرفه نه عطسه نه بی‌خوابی هیچ‌کدام اتفاق نیفتاد و متوجه شدم تمام سیستم مخدرهای درونی من توانست در طول ١١ماه ترمیم بشود مثل خونی كه از بدن گرفته می‌شود و بعد از مدتی بدن خودش تولید می‌کند آن مقدار موادی كه از بیرون كم می‌کردم بدنم خودش تولید می‌کرد تا اینكه رسیدم به صفر و فهمیدم یك مشكل بزرگ بشر یعنی اعتیاد راه‌حلش این‌طوری است و طولانی‌مدت است مثل بارداری

كه كمتر از ٩ماه نمی‌شود این هم یك فیزیولوژی است و یك فرآیند سلولی است و حتماً نباید زیر ١٠ماه باشد آنجا موفق شدم و كتاب عبور از منطقه ٦٠درجه را نوشتم.

مجری: این عدد ٦٠از كجا پیدایش شد؟

مهندس:٦٠در زبان فارسی یك عدد كبیره است. ما در جملاتمان می‌گوییم ٦٠بار بهت زنگ زدم.٦٠ بار بهت گفتم.٦٠بار آمدم درب خانه‌تان یا انگشت ٦٠ و یا ٦٠پر. این است كه ٦٠درجه‌یک نقطه انجماد خیلی خیلی بالاست. تقریباً در زمین همین‌طور است. اعتیاد را تشبیه كردم به سرما و گفتم در سرما انسان‌ها بدنشان یخ می‌زند. دست‌وپایشان یخ می‌زند. می‌خواهد پایش را حركت بدهد، می‌خواهم دستش را باز كند، ولی دستش فرمان نمی‌گیرد. یعنی سیستم عصبی او فرمان نمی‌گیرد. اعتیاد هم همین‌طور است معتاد می‌خواهم از اعتیاد بیاید بیرون ولی مغز از او فرمان نمی‌گیرد بنابراین اعتیاد را تشبیه كردم به سرما و تاکنون ٢٧بار چاپ‌شده و هر بار حدود ٥٠٠٠ نسخه چاپ‌شده است، این تمام نقاط كور درروش درمان اعتیاد را در كتاب ٦٠درجه نوشته‌ام برای تمام خانواده‌ها، متخصصین، قضات، مسئولین و پزشكان و برای همه نوشتم و صورت‌مسئله اعتیاد را کاملاً روی دایره ریختم

مهندس: تمام تجربیاتی را که از آن، ماه مبارک رمضان مواد را کم کردم جزءبه‌جزء تشریح کردم نقاط کور درمان را مشخص کردم و مسیر درمان را مانند یک اتوبان نشانه‌گذاری کردم که از این مسیر هر کسی برود به نتیجه می‌رسد.

مجری: کتاب آمد و با استقبال مواجه شد خیلی‌ها این کتاب را خواندند و دیدند که راه حل بدی نیست امتحان کردند و نتیجه گرفتند ولی آن روز چیزی به نام جمعیت احیای انسانی کنگره ۶۰ ساخته نشده بود.

مهندس: زمانی که کتاب چاپ‌شده بود هنوز جمعیت احیای انسانی کنگره ۶۰ ایجاد نشده بود من ۷۵ شروع کردم ۷۶ به درمان رسیدم و سال ۷۷ کتاب چاپ شد و سال ۷۸ کنگره ۶۰ شروع به کار کرد.

مجری: ایده کنگره ۶۰ از کجا آمد؟

مهندس: من رفتم مرکز تحقیقات ستاد مبارزه با مواد مخدر که البته الحق خیلی به من کمک کردند و همکاری کردند و اجازه اجرای NGO را به من دادند و الانم خیلی همکاری می‌کنند تا اینکه سال ۷۸ ببخشید به دلیل روزه سؤالات را فراموش کردم.

مجری: عرض کردم ایده تأسیس کنگره ۶۰ از کجا شکل گرفت؟

مهندس: من رفتم مرکز تحقیقات ستاد به من گفتند می‌توانی فعالیت‌های تحقیقاتی خود را در مرکز NGO به نام معتادان گمنام یا بی‌نام انجام بدهی. آن‌ها یک جمعیتی هستند که گروه‌درمانی دارند من ۷ ماه از درمان خودم گذشته بود. حدود یک سال یکسری چیزها در مدتی که آنجا بودم از آن‌ها فراگرفتم و متوجه شدم که گروه‌درمانی هم هست در دنیا و با این سیستم اداره می‌شود.

مجری: یعنی یک تجربه بین‌المللی؟

مهندس: بله یک تجربه بین‌المللی و از آن‌ها فهمیدم که گروه چطوری درست می‌شود ولی اعتقادات من با آن سیستم کاملاً متفاوت بود بنابراین من آمدم سیستم کنگره ۶۰ را بر بنای اینکه با فرهنگ خودمان جور درمی‌آید تأسیس کردم البته بر سر نقاط علمی هم من اختلافاتی به آن مرکز داشتم. آن‌ها معتقدند که اعتیاد همیشه با انسان است و هیچ راه درمانی ندارد و بیماری اعتیاد یک بیماری لاعلاج، مرموز و پیش‌رونده است. ولی به اعتقاد من، اعتیاد یک بیماری مرموز نیست و شناخته‌شده است و می‌تواند پس‌رونده باشد و به اعتقاد من صد در صد قابل‌درمان است و اعتقاددارم اعتیاد به هر نوع ماده مخدری باشد مسیر هست تا درمان بشود. این بود که الگوبرداری کردم و جمعیت احیای انسانی کنگره ۶۰ را به وجود آوردم سال ۷۸

"پایان بخش اول"
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
http://viagrawwithoutdoctor.com/
سه شنبه 8 مرداد 1398 02:42 ق.ظ

You actually reported it effectively.
canadian pharmacy world best canadian mail order pharmacies canadian pharmacy no prescription order canadian prescriptions online canadian pharmacy uk delivery canadian pharmacies that ship to us canada pharmacies drugstore online shopping canadian prescription drugstore canadian pharmacies that are legit
cialis coupon cvs
دوشنبه 3 تیر 1398 07:37 ق.ظ

Superb write ups. Thanks a lot.
cialis italia gratis prix cialis once a da cialis 20mg order generic cialis online acquistare cialis internet cialis pills price each cialis diario compra non 5 mg cialis generici chinese cialis 50 mg we choice free trial of cialis
Online cialis
یکشنبه 2 تیر 1398 01:06 ق.ظ

Superb advice. Appreciate it.
cialis kaufen wo only here cialis pills cialis generic availability cialis official site cialis canada tadalafil 20mg pastillas cialis y alcoho costo in farmacia cialis safe site to buy cialis online acheter cialis kamagra
http://trigsupa.strikingly.com/
شنبه 1 تیر 1398 08:06 ق.ظ

Nicely put. Thanks!
cialis 100mg suppliers achat cialis en itali cialis cost viagra or cialis cialis australia org cialis dosage recommendations cialis online holland achat cialis en suisse cialis efficacit acquistare cialis internet
Buy generic cialis
جمعه 31 خرداد 1398 03:50 ب.ظ

Nicely put, Appreciate it.
we use it 50 mg cialis dose prescription doctor cialis no prescription cialis cheap achat cialis en itali cialis therapie order generic cialis online india cialis 100mg cost ou acheter du cialis pas cher cialis canadian drugs generic cialis
i recommend cialis generico
جمعه 31 خرداد 1398 12:04 ق.ظ

Regards. Ample knowledge!

venta de cialis canada cialis canada brand cialis nl are there generic cialis achat cialis en itali il cialis quanto costa overnight cialis tadalafil cialis australia org cialis billig cialis manufacturer coupon
http://cumsmelhe.strikingly.com/
پنجشنبه 30 خرداد 1398 04:39 ق.ظ

Amazing many of fantastic facts!
cialis et insomni cialis canadian drugs free generic cialis import cialis generic cialis pill online legalidad de comprar cialis side effects of cialis what is cialis fast cialis online cialis generique 5 mg
Cialis prices
چهارشنبه 29 خرداد 1398 01:01 ب.ظ

You made your point quite effectively!!
deutschland cialis online cialis for daily use wow cialis tadalafil 100mg cialis lilly tadalafi cialis 5 mg para diabeticos comprar cialis 10 espa241a can i take cialis and ecstasy cialis 5 mg funziona generico cialis mexico cialis kaufen
http://cranopad.strikingly.com/
سه شنبه 28 خرداد 1398 08:34 ب.ظ

Fantastic forum posts. Appreciate it!
comprar cialis 10 espa241a buy cialis online legal we recommend cheapest cialis cialis generic how does cialis work cialis pills in singapore cialis price in bangalore prices for cialis 50mg cialis rezeptfrei sterreich sialis
Buy cialis online
دوشنبه 27 خرداد 1398 10:41 ب.ظ

Nicely put, Thank you.
dose size of cialis we like it cialis soft gel buy cialis cheap 10 mg look here cialis order on line weblink price cialis cialis wir preise cialis tadalafil generic cialis review uk only now cialis 20 mg cialis sicuro in linea
Online cialis
دوشنبه 27 خرداد 1398 07:34 ق.ظ

Fantastic facts, Appreciate it!
generic low dose cialis generic cialis at walmart cialis super acti cialis 5 mg schweiz cialis kaufen wo how does cialis work cialis generic where cheapest cialis cialis generic tadalafil buy purchasing cialis on the internet
http://tidisco.strikingly.com/
یکشنبه 26 خرداد 1398 06:16 ب.ظ

This is nicely expressed! .
generic cialis at the pharmacy free generic cialis cialis generico postepay generic cialis soft gels cialis for daily use low dose cialis blood pressure cialis generic availability cialis great britain side effects for cialis non 5 mg cialis generici
http://wietrenhoy.strikingly.com/
یکشنبه 26 خرداد 1398 03:38 ق.ظ

You actually reported this exceptionally well.
cialis 05 i recommend cialis generico wow cialis tadalafil 100mg side effects for cialis cialis coupons generic low dose cialis cialis sicuro in linea cialis venta a domicilio free cialis price cialis best
http://miicyclo.strikingly.com/
جمعه 24 خرداد 1398 11:35 ب.ظ

Wow quite a lot of great tips.
5 mg cialis pharmacie en ligne cialis 20 mg effectiveness cialis side effects cialis lilly tadalafi buy online cialis 5mg try it no rx cialis cialis venta a domicilio recommended site cialis kanada cialis 100 mg 30 tablet compare prices cialis uk
http://sqamraifel.strikingly.com/
جمعه 24 خرداد 1398 09:22 ق.ظ

Fantastic information. Thanks a lot.
cialis 200 dollar savings card calis chinese cialis 50 mg cialis kaufen precios de cialis generico how to buy cialis online usa cialis daily reviews fast cialis online tesco price cialis buy generic cialis
cialis e hiv
پنجشنبه 23 خرداد 1398 06:55 ب.ظ

You expressed it superbly.
generic cialis pro cialis 200 dollar savings card tarif cialis france how to purchase cialis on line buy cialis online tadalafil 20mg wow look it cialis mexico generico cialis mexico cialis 5 mg cialis efficacit
http://quimanib.strikingly.com/
پنجشنبه 23 خرداد 1398 05:41 ق.ظ

This is nicely expressed! .
bulk cialis comprar cialis 10 espa241a cialis 5 mg para diabeticos cialis farmacias guadalajara cialis prezzo in linea basso cialis patentablauf in deutschland price cialis best we choice cialis uk cialis qualitat acquisto online cialis
http://eligun.strikingly.com/
چهارشنبه 22 خرداد 1398 03:35 ب.ظ

Amazing postings. With thanks!
we like it safe cheap cialis cialis coupons printable cialis herbs achat cialis en europe cialis para que sirve only now cialis 20 mg cialis generika in deutschland kaufen cialis sicuro in linea cialis kaufen cialis cost
http://cialisvie.com/
دوشنبه 20 خرداد 1398 08:57 ق.ظ

You actually stated it effectively.
wow cialis tadalafil 100mg cuanto cuesta cialis yaho generic low dose cialis cialis 200 dollar savings card india cialis 100mg cost import cialis acheter cialis meilleur pri we like it cialis soft gel rx cialis para comprar buying cialis on internet
cialisvie.com
یکشنبه 19 خرداد 1398 03:05 ق.ظ

Beneficial stuff. Thanks a lot.
generico cialis mexico cialis 50 mg soft tab buy online cialis 5mg cialis generic where do you buy cialis cialis generico online cialis for sale tadalafil 5mg weblink price cialis cialis mit grapefruitsaft
viagra halal or haram
شنبه 18 خرداد 1398 12:13 ق.ظ

I'm not sure why but this site is loading very slow for me. Is anyone else having this issue or is it a issue on my end? I'll check back later and see if the problem still exists.
cialisvie.com
جمعه 17 خرداد 1398 09:39 ب.ظ

Effectively spoken without a doubt! !
5 mg cialis pharmacie en ligne cialis billig ou acheter du cialis pas cher generic cialis 20mg tablets cialis 20mg prix en pharmacie cialis savings card cialis great britain generic cialis at the pharmacy only best offers 100mg cialis cialis tablets australia
http://ukcanadianpharmacy.com/
چهارشنبه 21 فروردین 1398 06:38 ب.ظ

Kudos, Excellent information.
cialis canadian pharmacy canadian pharmacies that are legit drugs for sale in canada canada pharmaceuticals online canada pharmacies canadian drug online pharmacies india top rated canadian pharmacies online pharmacy near me pharmacy canada reviews
buy cialis online
جمعه 16 آذر 1397 02:07 ق.ظ

You actually said it terrifically!
the best choice cialis woman cialis 50 mg soft tab cialis tadalafil precios cialis peru cialis online napol cialis lowest price india cialis 100mg cost generic cialis with dapoxetine cialis in sconto order cialis from india
buy cialis medication
چهارشنبه 14 آذر 1397 12:08 ب.ظ

Truly plenty of helpful advice!
cialis sale online cialis generique acheter cialis meilleur pri buying brand cialis online cialis prezzo al pubblico cialis tadalafil online cialis therapie american pharmacy cialis get cheap cialis cialis 20 mg effectiveness
Online cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 12:42 ق.ظ

Reliable advice. Kudos!
generico cialis mexico we choice cialis pfizer india cialis online nederland canadian cialis cialis for sale cialis ahumada wow cialis tadalafil 100mg safe dosage for cialis cialis kaufen bankberweisung fast cialis online
Cialis generic
سه شنبه 13 آذر 1397 01:42 ب.ظ

Amazing stuff, Thank you!
cialis kaufen wo tadalafil generic click now buy cialis brand cialis generic tadalafil buy acquisto online cialis cialis super acti cialis kamagra levitra fast cialis online dosagem ideal cialis cialis prezzo di mercato
Cialis canada
سه شنبه 13 آذر 1397 02:15 ق.ظ

Cheers. A good amount of advice!

cialis super kamagra non 5 mg cialis generici cialis 5 effetti collaterali wow cialis 20 estudios de cialis genricos cialis 20mg preis cf purchasing cialis on the internet purchasing cialis on the internet generic cialis at the pharmacy cialis 5 effetti collaterali
buy cialis cheap
دوشنبه 12 آذر 1397 01:13 ب.ظ

Reliable facts. Regards.
achat cialis en suisse cialis rckenschmerzen how to purchase cialis on line wow cialis 20 generic cialis cialis mit grapefruitsaft cialis 20mg prix en pharmacie cialis professional yohimbe cialis without a doctor's prescription order generic cialis online
buy cialis with no prescription
یکشنبه 11 آذر 1397 12:55 ب.ظ

Regards. Ample advice.

cialis uk next day ou trouver cialis sur le net cialis authentique suisse buy online cialis 5mg best generic drugs cialis price cialis wal mart pharmacy venta cialis en espaa cialis venta a domicilio cialis kaufen cost of cialis cvs
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo
19
19