تبلیغات
درمان اعتیاد و گروه درمانی لژیون مسعود غفاری - متن کامل سی دی رادیو- بخش اول

بیایید این آتش ویرانگر را مهار کنیم!

متن کامل سی دی رادیو- بخش اول

نویسنده :بابک .
تاریخ:چهارشنبه 7 تیر 1396-04:42 ب.ظمجری؛ ورزش می‌تواند یكی از برنامه‌های مؤثر در حوزه تندرستی باشد ورزش بهترین فرصت برای دوری از انحرافات اجتماعی است بنابراین جوانان می‌توانند با گرایش به ورزش از بسیاری از آسیب‌ها دور بمانند و چون دوران جوانی، دوران چابكی، سرزندگی و دوران آرزوهاست ورزش می‌تواند جوانان را از انحرافات اجتماعی و اخلاقی دور بسازد. برنامه‌ریزی برای ورزش شادی و نشاط جوانان را در پی دارد.

روی خط تلفن جناب آقای مهندس دژاكام هستند كه مبدع و مبتكر كنگره ٦٠ در ایران بودند و هم چنان در این حوزه فعالیت می‌کنند در جمعیت احیای انسانی كنگره ٦٠. آقای دژاكام سلام عرض می‌کنم و ممنونم كه روی خط تلفن با ما همراه هستید.

مهندس: سلام آقای شریفی امید دارم حال شما و همه شنوندگان عزیز خوب باشد و این افتخار ماست.

مجری: من همیشه در موردی گفتم كه خیلی شجاعت می‌خواهد كه این‌همه روشن و شفاف بتوانیم در مورد یك موضوع صحبت كنیم، شما تمام گذشته خودتان را در یك فضای شیشه‌ای گذاشتید به تماشای مردم و هیچ ابایی نداشتید از این مسئله و این خودش اتفاق خیلی بزرگی بود. حسین دژاكام متولد ٢٥آبان ماه ١٣٢٨است، اهل كرمان، سال ١٣٥٦از دانشگاه علم و صنعت ایران در رشته مهندسی الكتروتکنیك فارغ‌التحصیل شد، یكی از محققان در مورد چشم‌های الكترونیك هستند، از اوضاع مالی خوبی كه در روزگار گذشته داشتید صحبت كردید اگر ممكن است برگردیم به ٤٠سال پیش.

مهندس: سال٥6 من فارغ‌التحصیل شدم، از سال ٤٨ كه دانشجو بودم در شرکت‌های مختلف كار می‌کردم و در رشته كاریم فرد موفقی بودم تا انقلاب و بعد از انقلاب به كارم ادامه دادم تا توانستم چشم‌های الكترونیكی را درست كنم كه حفاظت می‌کرد از جان كارگرها و روی ماشین‌آلات و پرس‌های صنعت نصب می‌شد. در اواخر آن ذره‌ذره وارد فضای اعتیاد شدم.

مجری: ممكن است در مورد این ذره‌ذره وارد فضای اعتیاد شدن را توضیح دهید.

مهندس: هیچ‌کس ١مرتبه از صبح بلند نمی‌شود بگوید من ازامروز می‌خواهم مصرف‌کننده مواد مخدر بشوم، هیچ‌کس این باور را ندارد وهیچ‌کس دست به مواد مخدر نمی‌زند. همیشه در ابتدا انسان می‌گوید من تفریحی مصرف می‌کنم، من با بقیه فرق دارم، من تحصیل‌کرده و ورزشكار هستم، امكان ندارد من مصرف‌کننده بشوم و این نقطه ورودی انسان به مرحله اعتیاد می‌باشد و بسیار مطمئن است كه معتاد نمی‌شود و این مرحله را مرحله نامزدی اعتیاد می‌گویند، نامزدی‌های معمولی ممكن است به هم بخورد ولی نامزدی اعتیاد امكان ندارد به هم بخورد، من هم از این قضیه مستثنی نبودم و فكر می‌کردم بر همه‌چیز مسلط هستم ولی شوخی، شوخی وارد مواد مخدر شدم و مصرف اصلی من تریاك و كم الكل و حشیش هم مصرف می کردم.

مجری: این اتفاق افتاد و شما گرفتار شدید و گرفتاری آسان هم نبود؟

مهندس: در ابتدا كه مرحله نامزدی است، مثل نامزدی ازدواج كه مرحله‌ای بانشاط و شادی است، نامزدی اعتیاد هم در ابتدا همین‌طور است تا اینكه مواد مخدر کم‌کم جایگزین مخدرهای درونی بدن می‌شود. در ابتدا مواد مخدر بیرونی می‌آید به مواد مخدر درونی بدن اضافه می‌شود و انسان خیلی سرخوش و باانرژی می‌شود و به‌مرورزمان هر چه ما بیشتراز مواد مخدر استفاده می‌کنیم، مواد مخدر درونی ما ذره‌ذره از كار می‌افتد و به مرحله‌ای می‌رسیم كه مواد مخدر درونی بدن به نزدیك صفرمی رسد وما ناگزیر هستیم كه برای خواب، مسائل خانوادگی، راه رفتن، غذا خوردن، حركت كردن و همه‌چیز از مواد مخدر بیرون استفاده كنیم به‌جای مواد مخدر درونی‌مان. البته این موضوع را كمتر كسی می‌داند كه در حقیقت جایگزینی انجام می‌شود. اعتیاد یعنی جایگزینی مواد مخدر بیرون به‌جای مواد مخدر درون وقتی این اتفاق بیفتد انسان دیگر معتاد می‌شود و بقول بزرگان: اعتیاد اگر فیل باشی عاجت را می‌شکند اگر دیو باشی شاخت را می‌شکند.

مجری: آقای دژاكام كار چشم الكترونیك به كجا كشید؟

مهندس: این‌ها همه ذره‌ذره رو به تحلیل رفت، نه اینكه بگویم پولی را كه انسان درمی‌آورد صرف مواد مخدر می‌کند، پول مصرف مواد مخدر مهم است ولی نه خیلی. وقتی انسان مصرف می‌کند، وقتی مردم بیدارند انسان خوابیده، وقتی همه خوابند انسان بیدار است، همه دارند یک‌چیزی را می‌فروشند، انسان آن را می‌خرد، همه می‌خرند او می‌فروشد، همیشه معكوس عمل می‌کند. بنابراین تفكر و تعقل كاملی پشت‌کار نیست. انسان در تعادل روحی و روانی كاملی قرار ندارد و با تصمیمات غلطی كه می‌گیرد و سرکار نمی‌تواند حاضر بشود هر چه سرمایه دارد ممكن است از دست بدهد و برای من هم یکی‌یکی از دست رفت و رسید به صفر و زیر صفر هم رفت.

مجری: خانواده شما خانواده قابل ‌توجهی بودند، پدر شما ورزشكار و کشتی‌گیر بودند، دوچرخه‌سوار زبردستی بودند، دومیدانی كار می‌کردند و اصالتاً هم بیرجندی بودند، حالا در یك چنین خانواده‌ای و شرایطی، چه اتفاقی برای حسین دژاكام می‌افتد كه به سمت اعتیاد كشیده می‌شود؟

مهندس: من در زمان دانشجویی در یک‌خانه دانشجویی در تهران زندگی می‌کردم، در آن زمان بچه‌ها مصرف می‌کردند و من آن‌ها را مسخره می‌کردم، چند سال گذشت من گفتم ببینم این چیزی كه این‌ها مصرف می‌کنند، چه اثری دارد. همین باعث شد كه به سمتش كشیده شوم. اعتیاد همه را به یک‌چشم نگاه می‌کند، به خانواده، تحصیلات یا اینكه ورزشكاری یا قهرمان ملی هستی یا تحصیل‌کرده هستی، اعتیاد نگاه نمی‌کند. بسیاری از خانواده‌ها هستند كه شاید ٧ نسل آن‌ها هم سیگار نمی‌کشند ولی فرزندانشان معتاد شدند، هیچ‌کس مستثنی نیست، پس دژاكام هم مستثنی نبود و مصرف كننده شد بااینکه هم تحصیل‌کرده بود و هم ورزشكار

مجری: این مصرف‌کنندگی شرایط آزاردهنده‌ای را هم به‌تبع به وجود می‌آورد؟

مهندس: بله قطعاً و همین مسئله باعث شد تا من چند بار بازداشت بشوم، اول اندام و هیكل کم‌کم تكیده می‌شود و از دور داد می‌زند و انسان تابلو هست كه مصرف می‌کند، متأسفانه اعتیاد هم طوری است كه آخرین كسی كه اعتیاد دارد، خودتو هستی همیشه خیال می‌کند كه كسی خبر ندارد كه تو معتادی، درصورتی‌که همه می‌دانند فقط خودت هستی كه خبر نداری كه بالاخره خودت هم متوجه می‌شوی.

مجری: این اتفاق، اتفاقی هست كه خیلی مبارك و میمون نیست و اینكه بگوییم بی‌خیالش بشویم، این ماجرا تمام بشود.

مهندس: تمام كسانی كه مصرف‌کننده و معتاد هستند، ٩٩درصدشان كه اعتیاد پیدا كردند با تمام وجودشان می‌خواهند كه از دنیای اعتیاد خارج بشوند، یعنی این‌طوری ست كه هر كس بخواهد برای لذت‌جویی مواد مخدر مصرف كند، گفتم این مسئله فیزیولوژیكی است، مواد مخدر بیرونی جایگزین مواد مخدر درونی می‌شود، من هم به همین شكل و همین‌طور،١٢سال بود كه می‌خواستم از دنیای اعتیاد خارج بشوم ولی نمی‌توانستم یعنی ١٢سال با تمام توان و فكرم چندین بار دست به ترك اعتیاد و قطع مواد مصرف می کردم، حتی پشت دستم را چندین بار با آتش سوزاندم كه مواد مخدر مصرف نكنم ولی بازکشیده شدم.

 من راه‌هایی را كه در مورد درمان اعتیاد درسطح جهانی، مورداستفاده قرار می‌گیرد، آن‌ها را به چالش كشیدم و به اعتقاد من آن‌ها کارساز نیستند و نتیجه خوبی نداده، بنابراین هر معتادی را كه شما نگاه كنید،١٢-١٣بار ترك اعتیاد را انجام داده است، فكر نمی‌کنم كسی معتاد باشد و دوست داشته باشد به اعتیادش ادامه دهد، همه از اعتیاد می‌خواهند بیرون بیایند، راه را پیدا نمی‌کنند، اگر راه مشخص بشود و نشانشان بدهند قضیه خیلی فرق می‌کند.

مجری: این راه‌حل را چطوری پیدا كردید؟

مهندس: پیدا كردن راه خیلی جالب بود، من قصد پیدا كردن راه را نداشتم، وقتی‌که می‌خواهم راجع این قضیه صحبت كنم گاهی اوقات نمی‌توانم (گریه و بغض مهندس) صحبت كنم.

مجری: عذرخواهی می‌کند شمارا هم برآشفته كردیم.

مهندس: ماه رمضان بود، خوب برای یك مصرف‌کننده، اعتیاد مثل غول است و ماه رمضان هم مثل بسم‌الله. انسان نمی‌تواند روزه بگیرد به خاطر مصرفی كه دارد و سیگاری كه می‌کشد. من هم همین‌طور ولی تصمیم گرفتم كه این كار را بكنم و روزه‌ام را بگیرم و موادم را هم مصرف كنم. از بعضی از علما هم شنیده بودم كه یك مصرف‌کننده تریاك در حد مكفی می تواند از تریاك استفاده كند و روزه هم بگیرد، من هم این قضیه را گرفتم، تقریبا ١٠روز مانده بود كه ماه رمضان تمام بشود.

مجری: این قضیه مال چه سالی است؟

مهندس: مال سال، ٧٥ منم این ده روز آخر را شروع كردم به روزه گرفتن و موادم را هم مصرف كردم، تریاك به‌صورت خوراكی، طبیعتاً یكی سحر می‌خوردم، یكی هم افطار مصرف می‌کردم، درمواقع معمولی ٧-٨-١٠بار در طول روز مصرف می‌کردم، آمدم ١٠صبح یك مقدار تریاك خوردم و ٣بعدازظهر هم همین‌طور. آن زمان افطار ساعت ٥:٣٠-٦بود چون پاییز بود دوباره در طی روز مصرف می‌کردم تریاك را به‌صورت خوراكی و می‌گفتم خداوند ان شاالله قبول كند این ١٠روز گذشت پس از ١٠روز مصرف مواد من منظم شد من تا آن زمان مشخص نبود كه چقدر می‌توانم مصرف كنم ٦-٧-١٠بار مصرف می‌کردم ولی ماه مبارك رمضان به من آموخت كه تو مصرف‌کننده هستی چقدر باید مصرف كنی؟ چه ساعتی باید مصرف كنی آن نظم را به من آموخت انگار كه بیمارم و مریض هستم و باید دارو مصرف كنم در یك ساعت مشخص و به مقدار مشخص این مسئله باعث كشف روش Dst شد كه همان جوری كه ذره‌ذره مواد مخدر بالا رفته و سیستم x یا سیستم عصبی ازکارافتاده و مختل شده حالا باید معكوس بشود من شروع كردم به مصرف ٥وعده مواد در روز بعد از ٥٣روز گفتم اگر ٤وعده بشود آیا طوری می‌شود ٤وعده كردم و یک‌پنجم مواد كم شد و هیچ اتفاقی نیفتاد و به همین ترتیب ٢هفته یا ٣هفته مواد را ٢٠درصدش را كاهش می‌دادم تا رسید به صفر پس از ١١ماه خوشبختانه وقتی‌که رسید به صفر هیچ‌کدام از مشكلاتی را كه تمام معتادین جهان كه ترك اعتیاد داشته‌اند را نداشتم نه خوابم به‌هم‌ریخته بود، نه بیرون‌روی پیداکرده بودم، نه استخوان‌درد داشتم نه سرفه نه عطسه نه بی‌خوابی هیچ‌کدام اتفاق نیفتاد و متوجه شدم تمام سیستم مخدرهای درونی من توانست در طول ١١ماه ترمیم بشود مثل خونی كه از بدن گرفته می‌شود و بعد از مدتی بدن خودش تولید می‌کند آن مقدار موادی كه از بیرون كم می‌کردم بدنم خودش تولید می‌کرد تا اینكه رسیدم به صفر و فهمیدم یك مشكل بزرگ بشر یعنی اعتیاد راه‌حلش این‌طوری است و طولانی‌مدت است مثل بارداری

كه كمتر از ٩ماه نمی‌شود این هم یك فیزیولوژی است و یك فرآیند سلولی است و حتماً نباید زیر ١٠ماه باشد آنجا موفق شدم و كتاب عبور از منطقه ٦٠درجه را نوشتم.

مجری: این عدد ٦٠از كجا پیدایش شد؟

مهندس:٦٠در زبان فارسی یك عدد كبیره است. ما در جملاتمان می‌گوییم ٦٠بار بهت زنگ زدم.٦٠ بار بهت گفتم.٦٠بار آمدم درب خانه‌تان یا انگشت ٦٠ و یا ٦٠پر. این است كه ٦٠درجه‌یک نقطه انجماد خیلی خیلی بالاست. تقریباً در زمین همین‌طور است. اعتیاد را تشبیه كردم به سرما و گفتم در سرما انسان‌ها بدنشان یخ می‌زند. دست‌وپایشان یخ می‌زند. می‌خواهد پایش را حركت بدهد، می‌خواهم دستش را باز كند، ولی دستش فرمان نمی‌گیرد. یعنی سیستم عصبی او فرمان نمی‌گیرد. اعتیاد هم همین‌طور است معتاد می‌خواهم از اعتیاد بیاید بیرون ولی مغز از او فرمان نمی‌گیرد بنابراین اعتیاد را تشبیه كردم به سرما و تاکنون ٢٧بار چاپ‌شده و هر بار حدود ٥٠٠٠ نسخه چاپ‌شده است، این تمام نقاط كور درروش درمان اعتیاد را در كتاب ٦٠درجه نوشته‌ام برای تمام خانواده‌ها، متخصصین، قضات، مسئولین و پزشكان و برای همه نوشتم و صورت‌مسئله اعتیاد را کاملاً روی دایره ریختم

مهندس: تمام تجربیاتی را که از آن، ماه مبارک رمضان مواد را کم کردم جزءبه‌جزء تشریح کردم نقاط کور درمان را مشخص کردم و مسیر درمان را مانند یک اتوبان نشانه‌گذاری کردم که از این مسیر هر کسی برود به نتیجه می‌رسد.

مجری: کتاب آمد و با استقبال مواجه شد خیلی‌ها این کتاب را خواندند و دیدند که راه حل بدی نیست امتحان کردند و نتیجه گرفتند ولی آن روز چیزی به نام جمعیت احیای انسانی کنگره ۶۰ ساخته نشده بود.

مهندس: زمانی که کتاب چاپ‌شده بود هنوز جمعیت احیای انسانی کنگره ۶۰ ایجاد نشده بود من ۷۵ شروع کردم ۷۶ به درمان رسیدم و سال ۷۷ کتاب چاپ شد و سال ۷۸ کنگره ۶۰ شروع به کار کرد.

مجری: ایده کنگره ۶۰ از کجا آمد؟

مهندس: من رفتم مرکز تحقیقات ستاد مبارزه با مواد مخدر که البته الحق خیلی به من کمک کردند و همکاری کردند و اجازه اجرای NGO را به من دادند و الانم خیلی همکاری می‌کنند تا اینکه سال ۷۸ ببخشید به دلیل روزه سؤالات را فراموش کردم.

مجری: عرض کردم ایده تأسیس کنگره ۶۰ از کجا شکل گرفت؟

مهندس: من رفتم مرکز تحقیقات ستاد به من گفتند می‌توانی فعالیت‌های تحقیقاتی خود را در مرکز NGO به نام معتادان گمنام یا بی‌نام انجام بدهی. آن‌ها یک جمعیتی هستند که گروه‌درمانی دارند من ۷ ماه از درمان خودم گذشته بود. حدود یک سال یکسری چیزها در مدتی که آنجا بودم از آن‌ها فراگرفتم و متوجه شدم که گروه‌درمانی هم هست در دنیا و با این سیستم اداره می‌شود.

مجری: یعنی یک تجربه بین‌المللی؟

مهندس: بله یک تجربه بین‌المللی و از آن‌ها فهمیدم که گروه چطوری درست می‌شود ولی اعتقادات من با آن سیستم کاملاً متفاوت بود بنابراین من آمدم سیستم کنگره ۶۰ را بر بنای اینکه با فرهنگ خودمان جور درمی‌آید تأسیس کردم البته بر سر نقاط علمی هم من اختلافاتی به آن مرکز داشتم. آن‌ها معتقدند که اعتیاد همیشه با انسان است و هیچ راه درمانی ندارد و بیماری اعتیاد یک بیماری لاعلاج، مرموز و پیش‌رونده است. ولی به اعتقاد من، اعتیاد یک بیماری مرموز نیست و شناخته‌شده است و می‌تواند پس‌رونده باشد و به اعتقاد من صد در صد قابل‌درمان است و اعتقاددارم اعتیاد به هر نوع ماده مخدری باشد مسیر هست تا درمان بشود. این بود که الگوبرداری کردم و جمعیت احیای انسانی کنگره ۶۰ را به وجود آوردم سال ۷۸

"پایان بخش اول"
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
http://viagravipsale.com/
سه شنبه 27 شهریور 1397 04:36 ب.ظ

Very good information. Regards.
look here cialis cheap canada cialis bula cialis for daily use cialis reviews cialis generika cialis sale online online cialis cialis 10mg prix pharmaci cialis 20 mg cost calis
buycialisky.com
سه شنبه 13 شهریور 1397 04:47 ق.ظ

Nicely put, Thank you.
buy generic viagra online usa viagra online pharmacy cheap viagra pharmacy can you buy viagra at walmart online viagra usa blue pill where can i get sildenafil buy online viagra buying viagra online australia online cheap viagra
Buy cialis online
دوشنبه 12 شهریور 1397 09:02 ب.ظ

Thanks, I enjoy this.
cialis professional yohimbe costo in farmacia cialis where to buy cialis in ontario fast cialis online canadian discount cialis cialis prices buy cialis ou acheter du cialis pas cher safe site to buy cialis online cialis tablets for sale
cialisky.com
دوشنبه 12 شهریور 1397 02:45 ق.ظ

Nicely put. Thanks!
dose size of cialis rezeptfrei cialis apotheke viagra vs cialis cialis generico milano cialis usa cost cialis generico tadalafil 20mg cilas generic cialis with dapoxetine dose size of cialis
viabiovit.com/best-price-on-viagra-without-rx.html
سه شنبه 23 مرداد 1397 03:42 ق.ظ

You actually said that perfectly.
buy viagra no prescription online buy viagra online safe viagra buy no prescription safe to buy viagra online buy viagra without a prescription online buy viagra thailand viagra buy online levitra viagra super active buy viagra overnight
Cialis pills
جمعه 3 فروردین 1397 08:02 ب.ظ

Many thanks! Lots of postings.

click here cialis daily uk cialis bula cialis free trial rezeptfrei cialis apotheke cialis canada on line acquistare cialis internet how does cialis work cialis 20 mg cut in half how much does a cialis cost cialis flussig
Cialis prices
دوشنبه 28 اسفند 1396 01:37 ق.ظ

Good forum posts. Kudos!
brand cialis generic dosagem ideal cialis cialis coupon callus buying brand cialis online buy cialis online only now cialis 20 mg cialis australia org cialis en 24 hora cost of cialis cvs
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo
19
19